Tvrdokovové frézy

Stopkové tvrdokovové frézy Luperatech pro přesné a produktivní frézování na CNC strojích. Nabízíme sortiment monolitních tvrdokovových fréz pro hrubovací i dokončovací frézování různých druhů materiálů jako jsou: ocel, legovaná ocel, nerezová ocel, hliník, titan, temperovaná i tvárná litina, plasty, termoplasty, měď, mosaz, dřevo.


Tvrdokovové frézy, také známé jako TK frézy vyrábíme z vysoce kvalitního karbidu. Materiál je také znám pod názvem tvrdokov. Tento materiál vykazuje nejen tvrdost a pevnost, ale také dlouhotrvající odolnost. Při frézování dochází k velkému zatížení nástroje, a proto je karbid ideální volbou při výrobě tvrdokovových nástrojů, pod které samozřejmě patří i frézy. Frézy mají širokou škálu využití, jsou oblíbené hned v několika průmyslovích odvětvích i řemeslech. Nejčastěji se používají k frézování, což je laicky řečeno odebírání materiálu z obrobku.V naší nabídce najdete monolitní tvrdokovové frézy. Z názvu nám plyne, že jsou vyráběné z jednoho kusu materiálu. Materiál je jako jeden celek, to znamená že snese více záteže. Ideální pro výrobní série. Tento typ se využívá pro vytváření tvarů i otvorů v obrobku. Dále také na profilování, konturování, drážkování, vyvrtávání, odebrání, sražení hran či vybrání. 

TK frézy a povlakování

Tvrdokové frézy, mohou projít povrchovu úpravou, kterou nazýváme povlakování. Povlakování je proces, kdy na povrchu nástroje vzniká tenká vrstva povlaku. Povlaky přináší hned několik výhod. Každý povlak, má své specifické vlastnosti, uzpůsobené pro různé obráběcí aplikace a obecně se dá řící, že zvedají produktivitu obrábění a posouvají životnost nástroje. Při výrobě TK frézy, má povlak obrovský podíl na finálním výkonu frézy a hraje velkou roli při snížení nákladů a zrychlení výroby. Frézy, které nemají tuto úpravu nazýváme bez povlaku. I tento typ je ve strojírenství a dalších odvětvích široce používán. Pojďme se v rychlosti podívat na výhody a na nějaké základní povlaky.

Výhody povlakování+ Zvýší tvrdost a odolnost
+ Sníží opotřebení
+ Vyšší výdrž
+ Vyšší řezné podmínky
+ Sníží tření
+ Lepší odvod třísek

Povlak TiN

Standardní povlak, vyžší mazací schopnost a odvod třísek, zejména v měkčích materiálech. Snižuje tření s tím spojené použití vyžších řezných podmínek.

Povlak TiAIN

Je odolnější než TiN, poskytuje dobrou tepelnou odolnost. Vlastnosti vhodné pro frézování nerez oceli, vysoce legované uhlíkové oceli, vysokoteplotní slitiny ma bázi niklu a slitiny titanu.

Povlak AlTiN

Nanovrstevný gradientní povlak tvořený vrstvou s plynulou změnou složení. Univerzální povlak se širokou škálou aplikací; frézování, vrtání, vystružování.

Povlak TiCN

povlak TiCN optimalizovaný pro víceúčelové použití.

Povlak TiAlSiN

Nanokompozitní povlak tvořený základní vrstvou s vysokou tvrdostí a povrchovou vrstvou s vysokou tepelnou i chemickou stabilitou. Univerzální povlaku se širokou škálou aplikací; frézování, vrtání, vystružování.

Povlak NanoCr

Povlak tvořený adhezní vrstvou TiN, středovou vrstvou AlTiN a vrchní nanokompozitní vrstvou CrAlSiN, který vhodně kombinuje vynikající houževnatost a tvrdost vrstvy AlTiN a extrémně vysokou tvrdost vrchní nanokompozitní vrstvy. Obrábění kalených materiálů, nerezí, obrábění těžkoobrobitelných materiálů a velmi náročné aplikace.

Povlak NanoSi

Povlak tvořený adhezní vrstvou TiN, středovou vrstvou AlTiN a vrchní nanokompozitní vrstvou s vysokým obsahem Si, který vhodně kombinuje vynikající houževnatost a tvrdost vrstvy AlTiN a extrémně vysokou tvrdost vrchní nanokompozitní vrstvy. Obrábění zušlechtěných ocelí s tvrdostí nad 60 HRC, obrábění těžkoobrobitelných materiálů, obrábění za sucha či za intenzivních řezných podmínek.

rohové frézy

Rohové frézy jsou ideální volbou pro frézování rohů či hran. Široce využívané pro frezovani kapes konturování, obvodové frézováni.

Obrázek 2

Kulové frézy, název nám ukazuje, že mají kulové zakonřené, které disponuje ostrými břity. Vhodné pro vytváření kulových a zaoblených tvarů.

Obrázek 2

Hrubovací frézy pro hubovací frézování. Tento typ fréz, je vhodný tam, kde je potřeba odebrat veliké množství materiálů  z obrobku. 

Obrázek 2

Dokončovací frézy pro finální upravu frézovaného obrobku. Tento druh frézy, je vhodný všude tam, kde je potřeba zanechat co nejhladší povrch.

Materiál tvrdokovových fréz

Tvrdokov, proto také někdy najdeme název TK frézy, je materiál, ze kterého se tento druh nástroje vyrábí. Je to slitina volframu a kobaltu. Kde hlavní složka je již zmíněný volfram. Další název, se kterým se můžete setkam zní karbid. Směs těchto materiálů, nám poskytne vysokou tvrdost a odolnost. To jsou vlastnosti, které jsou široce využívají při obrábění tvrdýcch i měkčích materiálů. Oproti rychlořezné oceli HSS, mají mnohonásobnou životnost a také širší spektrum materiálů, se kterými může pracovat.

stopy u tvrdokovovych frez

Stopky

Stopka HA
Standardní hladká válcová stopka, bez drážek či zubů.

Stopka HB (Weldon)
Stopka s drážky, které zlepší přilnavost v držáku a eliminuje tak protočení.